جن

جن

با سلام
مقدمه
بدیهی است که جهان مربوط به جن عالمی است بسیار گسترده وپیچیده که با این همه تجهیزات برای ما در پرده غیبت فرو رفته وانسانها با این همه تحقیق نتوانسته اند دستگاهی مجهز بسازند تا بتواند وجود جن را برای ما آشکار نمایند و کاملا ازپرده خفا به دنیای آشکار و علنی درآورد چرا که جهان انسانها برای اجنه که –که از آتش آفریده شده اند-قابل رویت است لکن جهان آنها برای ما قابل لمس و رویت نیست.
طرح موضوع جن با توجه به موازین موجود یک موضوع خلاف علم ویک داستان افسانه ای به نظر می رسد لکن کتاب وحی و کتاب خداوند بر  خلاف همه اصول ظاهری –که در عالم وجود وضع شده- مطلابی را بیان میکند و بسیار آشکار و صریح در موارد گوناگون سخن از جن به میان می آورد و جهان عظیم وناشناخته آنها رامعرفی می کند وجهان جن را جهان تکلیف ومسولیت وبازخواست وخطاب وعقاب وقدرت دریافت رسالت وانذار وبشارت می داند آنجا که می فرماید:
"وماخلقت الجن والانس الا لیعبدون و ما ارید منهم من رزق وما ارید ان یطعمون"
"جن وانس را نیافریدم مگر اینکه به یکتایی مرا پرستش کنندو از آفریدن آنها هیچ گونه برای خود رزق و طعامی را اراده نکردم."
یعنی خلقت آنها برای تکلیف است ودر جهان تکلیف جن با انسان فرق نخواهد داشت.از برسی آیات متععد وروایات متواتر چنین به دست آمده که در جهان جن مسولیت های فردی و اجتماعی وجود دارد وافراد جن مکلف به وظایف ودستوراتی میباشند چنان که خداوند تبارک وتعالی در قرآن کریم می فرماید:
سوره انعام آیه 130
 ای گروه جن و انس آیا رسولانی ازشما به سوی شما نیامدند که آیات مرا برایتان بازگومی کردند وشما را از ملاقات چنین روزی بیم می دانند؟آنها می گویند "برضد خودمان گواهی می دهیم (آری ما کردیم)" وزندگی (پر زرق و برق) دنیا آنها را فریب داد وبه زیان خود گواهی می دهند که کافر بودند.
از این آیه استفاده می شود که همان طوری که انسانها مکلفند جهان جن هم دارای تکلیف است پیامبران وامامان معصوم برای آنها هم مبعوث شده اند.
جن چگونه موجودی است؟
یکی از موجودات نادیدنی جن است.برخی از دانشمندان غربی وجود جن را انکار کرده اند زیرا به چشم دیده و به دست لمس نمی شود.
دلیل بر انکار مساله این است که مادی گری بر آنها غلبه کرده است. متاسفانه این تفکر غربی ها بر بعضی متفکرین مسلمان نیز تاثیر گذاشته است تا آنجا که یکی از دانشمندان اسلامی منظور از جن در قرآن کریم را میکروب دانسته است و بعضی دیگر جن را موجودی خیالی پنداشته و برای آن وجود خارجی قائل نشده اند.
نظریه فلاسفه مسلمین در شناخت جن
1ـآخوند ملا صدرا در مفاتیح الغیب می نویسد:"بدان که جن از اجتنان به معنی پنهان وپوشیدگی است....لذا ما فرشته وجن را نمی بینیم در حالی که شیطان و جن ما را آشکار می بینند وما به آنها ایمان غیر عیانی داریم."
2ـابوعلی سینا در کتاب حدود خود می گوید:"جن حیوانی است هوائی-ناطق دارای جسم و قدرت تشکل به اشکال مختلف".
3-از فارابی بزرگ پرسیدند جن چیست؟گفت "جن موجودی است غیر ناطق و برایش مرگ هم وجود ندارد."
4ـماوردی در کتاب اعلام النبوه گفته است:"جن موجودی دانا ناطق ودارای تشخیص می باشد و آمیزش وتولید مثل میکنند و مانند انسانها میمیرند.اجسامشان از چشم پنهان است لکن وجود آنها از آثارشان فهمیده میشود مگر خداوند توانایی دیدن آنها را به کسی عنایت کند."
5
6ـمسعودی گفته است:"گروهی از جنها در میان اعراب به هواتف معروفند یعنی وقتی که اعراب به بیابانهای لم یزرع ودور دست مسافرت می کردند آنها را جنیان از دور صدا میزدند لکن کسی صاحب صدا را نمی دید گاه راهنمایی و گاه ایذاء و اذیت می کردند."
نامرئی بودن جن
اصل کلمه جن چنان که از مفهوم لغوی این کلمه پیداست موجودی است پنهان و نا پیدا تحقیقتا این کلمه از دیدگاه ما به گروه جن  اطلاق می شود وگرنه جهان جن برای خودش پوشیده و متسور نیست بلکه در مورد خلقت جن در قرآن کریم فرازهایی وجود دارد که تا حدودی پرده اسرلر جهان جن را برمی دارد.در قرآن مجید23بار کلمه "الجن"و 5 بار کلمه"جان" و 5 بار کلمه"الجنه" و9 بار کلمه "مجنون" و 2 بار کلمه "الجان" ذکر شده است.
انواع جن
پیامبر گرامی اسلام فرموده اند:جن سه نوع می باشند:یک نوع دارای پر وبال هستند که همواره مانند ابرو باد در هوا پرواز می کنند و انقباض و انبساط دارند.نوع دوم به صورت حیوانات در می آیند مانند عقرب-مار- سگ – گربه –وغیر اینها.نوع سوم دارای تکلیفند یا رستگارند یا گناهکار.برای اینها از طرف خداوند وعده و وعید آمده مثل انسانها. این نوع جنه ها بیشتر در مکانهای خلوت زندگی می کنند و از محلی به محل دیگر منتقل می شوند و در مجالس شرکت می کنند.
انواع اشکال وحالات جنیان
پری و جن و دیو از نسل بنی جن با قی مانده اند به سه جنس تقسیم شده اند که در عرض هم اندو از مخلوقات کره زمین محسوب می شوند.
خلقت جن از سه عنصر آب  باد  و آتش بیشتر نیست لکن خلقت انسان و حیوانات دیگر از چهار عنصر (آب   باد خاک  آتش) است.چون جنیان خاک ندارند به این جهت قوه سنگینی و جاذبه زمین روی آنها اثر ندارد.
دیو پست ترین نژاد و جن نژاد متوسط است و پری نسبت به آنها از نظر خلقت برتری دارد.آل- مرد آزما –بختک هم یک نوع جن هستند.هیکل وشباهت آنها تقریبا به اندازه انسان است منتهی غولها کمی درشت تر و جن ها کمی ریزتر از انسانها هستند.شکل کلی شان مثل انسان است.دو چشم و  دو گوش و بینی و دهان وغیره دارند.جن ها مثل آتش سرخ اند.چشمانشان عمودی(الفی) وپاهایشان کوتاه وگرد است و چیزی شبیه سم می باشند نه این که سم واقعی باشد.دیوها خا کستری رنگ و خشن اند چشمشان حد وسط افقی و عمودی است.پری ها سفید و بسیار زیبا هستند و چشمشان مثل انسان افقی است.همه اینها مو دارند ومثل بشر رنگ های مختلف دارند-سفید – سیاه –سرخ. هیچکدام دارای دم وشاخ نیستندو صدا دارند(تجربه شخصی خودم).بیشتر از پنج حس مارا دارا هستند –دستگاه گوارش مثل انسان ندارند چون که خاک ندارند ونمی توانند قوه جذب غذا داشته باشند.غذایشان مایعات نیست از هوا تغذیه می کنند  از بوی غذاهای انسانها هم می توانند استفاده کنند.
زندگی کردنشان مثل حیوانات است احتیاج به لباس وتهیه غذا ندارند- آزاد هستند – در فضا وزمین هم هستند.در همه جای زمین زندگی می کنند وقوه مخصوصی دارند که مانع برخورد اشیا با آنها می شود. به صورت گروهی زندگی می کنند- طول عمرشان زیاد است و می میرند جسمشان فنا می شود مثل  انسان قبر ستان ندارند.

:: برچسب‌ها: جن , jin , goblin ,
|
امتیاز مطلب : 66
|
تعداد امتیازدهندگان : 20
|
مجموع امتیاز : 20
نویسنده : رامین حمیدی
تاریخ : سه شنبه 10 اسفند 1389
مطالب مرتبط با این پست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید

/weblog/file/img/m.jpg
یک نفر در تاریخ : 1389/12/13/5 - - گفته است :
یعنی واقعیت داره؟
پاسخ:yes


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: